Černé zlato nemusí být vždy černé. Jak vznikala ropa, co se z ní vyrábí a jaké barvy může mít?

28. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pálení zemního plynu jako vedlejšího produktu při těžbě ropy na plošinách vytváří velké ohně

Říká se jí černé zlato. Bez ní by naše civilizace vypadala jinak. Jak se ropa těží a z čeho je složená? Co mají společného dinosauři a benzínová pumpa? 

Moderátorka Jana Rychterová přijela do studia autem, pak sedla na plastovou židli... a při tom všem potkávala ropu. Tahle tmavá kapalina se totiž používá třeba při výrobě paliv a plastů. Kde byste ji našli a jak souvisí se zemětřeseními? To prozradil seismolog Leo Eisner.

Kde se ropa bere? 

Kdo „uvařil“ ropu? „Byly to hlavně mořské organismy, které žily v pravěkých mořích," prozradil Leo Eisner. Jediná podmínka byla, aby na dně voda moc neproudila a nepřivedla k usazeninám kyslík. Díky tomu se zbytky organismů nerozložily.

Leo Eisner

Nejdřív se z nich stalo bahno, po strašně dlouhé době se z bahna stal kámen, v tomhle případě břidlice, zvýšil se tam tlak a teplota. A za desítky a stovky milionů let z toho vznikla ropa.

Najdete ji i u nás

Ropu můžete najít i vy sami. Na hranicích Česka a Slovenska jsou jezírka, ve kterých bublá plyn, a můžete tam vidět ropu na vlastní oči. Dokonce si ji můžete vytáhnout v kbelíku. Moc takových míst u nás ale není.

Ropu asi znáte jako hnědou až černou kapalinu. Může ale být i žlutá nebo průhledná

„Většina ropy je černá nebo tmavě hnědá,“ prozradil Leo Eisner, „ale jsou i různě zabarvené ropy podle toho, jaké příměsi mají.“ Protože ropa vznikala hlavně v mořích, má v sobě hodně soli. Podle toho, jaké soli v ní jsou, může být ropa i nazelenalá. V některých oblastech je hodně žlutá, někde dokonce průhledná.

Jak se z ropy stane benzín? A jak se z vrtu dostane až na čerpací stanici? A jak kdysi ropa zachránila velryby? Poslechněte si v Klubu Rádia Junior, prozradí vám to seismolog Leo Eisner.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související