Čím je albatros jedinečný? Několik let nemusí přistát na zemi a hledá partnera na celý život

21. únor 2024

Jaké má albatros rozpětí křídel? A jak může spát za letu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Albatros je pták známý pro svou působivou velikost a rozpětí křídel až 3,5 metru. Díky aerodynamickému tělu a dlouhým úzkým křídlům klouže nad vodní hladinou skoro bez námahy. Často jen plachtí a křídly nemáchne třeba i šest dní. Za letu dokonce i spí. I několik let tak tedy může strávit ve vzduchu bez potřeby přistát na pevnině.

Albatros je obrovský pták

Dožívá se i 60 let a často je prožije s jediným partnerem. Romantické, ne? Většina druhů albatrosů je dnes bohužel ohrožena kvůli jejich pomalému rozmnožování, lovu mořských ptáků, nelegálnímu rybolovu, znečištění oceánů i klimatickým změnám.

Jak se albatrosi mezi sebou vítají? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10.

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související