Jak je možné, že letadlo létá?

22. listopad 2023

Váží desítky až stovky tun, a přesto se odlepí od země. Jak je to možné? Kdy poprvé člověk vzlétl k nebi a kde je nejlepší sedět při turbulencích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Možná se vám zdá, že jsou tu letadla odjakživa, ale není to tak. Jde o poměrně nový vynález. Lidstvo potřebovalo tisíciletí na to, aby se dopracovalo k prvnímu řízenému letu motorového letadla. Bylo to v roce 1903 v Americe. Let trval sice jen pár vteřin a letělo se jen pár metrů, ale byl to slibný začátek.

K letu letadla jsou potřeba čtyři síly – tíha, vztlak, tah a odpor. To všechno na letadlo při letu působí. Jak přesně to funguje? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související