Doma jsem měl snad dvě stě kousků, vzpomíná úspěšný yoyer Kučera na svou sbírku

18. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Yoyování je sport i umění. Robert Kučera je mistr Evropy

Robert Kučera není jen tak obyčejný yoyer. Je totiž mistrem Evropy. Vysvětlil nám třeba i to, jaký je rozdíl mezi yoyem a jojem.

K yoyu se Robert Kučera dostal relativně pozdě, když mu bylo už osmnáct let. To bylo v roce 2007. Teď už je ostřílený profík a mistr Evropy. Kláře Novákové vysvětlil, že yoyo opravdu není na gumičce a spoustu dalších věcí.

Není to žádná novinka

Dnešní mladí yoyeři mají podle Roberta lepší podmínky, než když se s touhle zábavou u nás asi před dvaceti lety začínalo. „Když nastoupíš do rozjetého vlaku, rovnou jedeš rychlejc,“ říká. Dříve totiž nebylo nikde moc informací a nadšenci si na vše museli přicházet sami. Dnes se dá třeba na YouTube najít spousta super návodů a vše je tedy o dost snazší.

S yoyem je zábava

Joja ale nejsou žádnou novinkou poslední doby. Jsou známá už stovky let. Objevovala se například i v antickém Řecku. Některé triky, které teď používají začátečníci, vznikly už před šedesáti lety v Americe.

Jaký je rozdíl mezi jojem a yoyem?

Jak se od sebe liší jojo a yoyo? Obě mají společné dva disky, mezi kterými  je navázaný provázek. Jojo je spíše hračka a šňůrku má uchycenou napevno. Pohybuje se tedy jen nahoru a dolů a nic moc speciálního s ním nejde vyvádět.

S obyčejným jojem moc triků nevykouzlíte

Yoyo má provázek upevněný jinak, a tak když je dole, nemusí se hned vrátit nahoru, ale protáčí se. Díky tomu se s ním dají dělat různé triky.

Nový trend je horizontální styl

I v yoyování se čas od času objeví nějaká novinka. Teď je v módě horizontální styl. Yoyo se tedy neháže směrem dolů, ale do dálky a nakloněné.

Někdy tak sviští vzduchem v úplně horizontální, tedy vodorovné poloze. „Yoyer musí yoyo držet neustále v napětí, aby mu nespadlo dolů,“ popisuje Robert.

Na sbírku sedal prach

Robert má yoya opravdu rád. O tom svědčí i jeho sbírka, která měla na váhu nějaká dvě kila. Sympatický yoyer odhadl, že mohla obsahovat až dvě stě kousků. Když se ale stěhoval, sbírku vytřídil a yoya, na které stejně jen sedal prach, poslal dál.

A nestačilo by mu jen jedno? Kdepak. Yoya jsou totiž různá a s každým se dá dělat něco jiného. Průměrná yoya mají tak pět centimetrů, ale existují i větší a menší. Nejmenší yoyo, které se vyrábí, má průměr asi jako naše jednokorunová mince.

Za jak dlouho se dá yoyování naučit? Od kolika let se dá věnovat závodnímu yoyování? Poslechněte si rozhovor a dozvíte se to.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

autoři: Klára Nováková , Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Související