Erupce na Slunci se u nás po 3 dnech projeví jako polární záře. Astronomové ji dokáží předpovídat
Co znamená, když Slunce dosáhne slunečního maxima? Jak se to na Zemi projeví? A jakou rychlostí letí meteor, lidově padající hvězda, atmosférou? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Do pardubického studia Klubu Rádia Junior zavítal astronom z Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích Petr Komárek. O letní aktivitě Slunce a polárních zářích si povídal s moderátorkou Jitkou Slezákovou.
Nebeské představení
Slunce nám na jaře i v létě přineslo nejen velké množství horkých dní, ale i zvláštní nebeské představení – polární záři. „Sluníčko je teď neobvykle bouřlivé,“ říká astronom. Tento rok se totiž nachází v období sluneční maxima. To znamená, že je nejvíce aktivní.
Čtěte také
Odborníci tak na něm zaznamenali různé výbuchy. „10. května k nám dorazilo několik vln takového výbuchu,“ vysvětluje odborník. Tyto výbuchy a erupce se na naší obloze projevují jako polární záře. A astronomové je dokáží i předpovídat. Sluneční oblaka, která míří k Zemi, se totiž objeví za 2 až 3 dny.
Meteor, meteorit nebo meteoroid
Na letní noční obloze můžete zahlédnout i „padající hvězdy“. Ve skutečnosti jde o meteory. Astronomové používají tři velmi podobné pojmy: meteorit, meteoroid a meteor.
„Zní to velmi podobně, ale liší se v tom, kde se zrovna ten kousek, který zrovna padá, nachází,“ vysvětluje Petr.
Meteoroid se pohybuje vysoko nad zemskou atmosférou a pomalu se do ní blíží. Při průletu atmosférou ho nazýváme meteor. Letí velmi rychle a hoří. A právě v této fázi na obloze pozorujete „padající hvězdu“.
Pojem meteorit pak používáme pro kámen, který v atmosféře neshoří a dopadne na zemský povrch. Ten největší se nachází v africké Namibii a na zemský povrch dopadl nejspíše před 80 000 lety.
Kdy na naší Zemi proběhla největší polární záře a jak ovlivnila zařízení fungující na elektřinu? To se dozvíte při poslechu rozhovoru.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Do pěti let by měl být ve vesmíru. Aleše Svobodu vybrali z 22 500 zájemců
Jaké vlastnosti by měl mít astronaut? Jak dlouho se Aleš Svoboda ve vesmíru zdrží? A jaká je myšlenka projektu Česká cesta do vesmíru?
-
Instagramový profil Kvantová bublina přináší ohromující informace o vesmíru
Instagramový profil Kvantová bublina se týká vesmíru a vytváří ho Ľuboslava Kubasková, která přináší zajímavé informace například o černých dírách.
-
Co stojí za tajemnými záblesky z hlubin vesmíru?
Vesmírný expert nám objasní tajemné záblesky z hlubin vesmíru, podíváme se na slavný televizní seriál a povíme vám jak to vypadá ve studiu Junioru, když tu máme návštěvu.