Hrajeme si na machry, ale oproti přírodě jsme malí, říká o putování za orangutany zoolog Ždánský

19. říjen 2024

Proč si orangutani vysloužili svou přezdívku „stromoví muži“? Proč se do indonéského národního parku stále vrací? A jak probíhá pobyt v džungli?

Ve zvířecím Klubu Rádia Junior si s moderátorkou Veronikou Hájkovou povídal zoolog a cestovatel Marek Ždánský. Několik let působil jako ošetřovatel v pavilonu goril v pražské zoo a účastnil se záchranných expedic v Africe. Letos se vydal do Indonésie za orangutany.

Stromoví muži

Marek už ve svém životě viděl gorily i šimpanze a svou „sbírku“ lidoopů se rozhodl rozšířit o orangutany. Těm se někdy přezdívá stromoví muži. 90% svého života totiž tráví v korunách stromů.

Marek se s nimi setkal v národním parku na ostrově Sumatra. Dříve se v této oblasti  vypouštěli zpět do přírody orangutani, které zachánili ze spárů pytláků. Teď jsou tam velkou turistickou atrakcí, protože se pravidleně vracejí na místa, kde je zezačátku lidé krmili.

Marek Ždánský (druhý zleva) s přáteli v džungli

Nocování v džungli

Výprava putovala v džungli v čele s místním průvodcem i sedm hodin denně v těžkém terénu. „Přidržujete se jen kořenů a větví,“ popisuje cestovatel. V pralesech i přespávali a jedli. „Když jsme byli v džungli, tak jsme vodu z řeky dali do konvičky, uvařili ji na ohni a pili jsme jejich výborný čaj,“ vzpomíná.

Na své cestě viděli spoustu živočichů a rostlin, protože právě v džunglích je největší rozmanitost druhů na celém světě. Přes vysoké rostliny a stromy pospojované liánami, po kterých se pohybují orangutani, není skoro vidět na oblohu. „My lidi si hrajeme na hrozné machry, přitom v džungli jsme hrozně malí,“zamýšlí se Marek.

Poslechněte si rozhovor a nechte si vyprávět další zážitky z putování po národním parku na Sumatře.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

autoři: Veronika Hájková , bva , kpe
Spustit audio

Související