Hvězdy vznikají podobně jako hrudky při zahuštění omáčky, popisuje astronom

22. listopad 2024

Jak vzniká hvězda? Co se stane ze Slunce, až vyhasne? Proč si lidé od pradávná spojují hvězdy do obrazců? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Klub Rádia Junior navštívil astronom a ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. O hvězdách a souhvězdích si povídal s moderátorkou Janou Rychterovou.

Astronom Jiří Dušek

Hrudky na obloze

Vesmír je plný hvězd. Vznikají díky obrovským oblakům plynu a prachu, která se začnou zahušťovat. „Je to podobné, jako když člověk vaří omáčku,“ přirovnává astronom. Když ji totiž chcete zahustit, může se vám stát, že začnou vznikat hrudky. Ve vesmíru se z těchto prachových a a plynových hrudek tvoří hvězdy.

Čtěte také

„Před 4,5 miliardami roku z jednoho oblaku prachu vzniklo naše Slunce.“ To zhruba za 5 miliard let zanikne. Spálí veškeré zásoby vodíkového paliva, díky kterému září a hřeje, až nakonec vychladne a stane se z něj takzvaný bílý trpaslík. 

Obrázky na obloze

Hvězdy na obloze vidíme pouhým okem. Lidé je odpradávna pozorují a spojují je do nejrůznějších obrázků. „Obrazce, kterým dneska říkáme souhvězdí, si vymysleli lidé už před 5 nebo 6 tisíci roky,“překvapuje Jirka.

Lidé si je v už ve starověkých civilizacích zaznamenávali na hliněné destičky. Bytosti, zvířata nebo věci denní potřeby si z hvězd ve své fantazii skládali proto, aby se na obloze lépe vyznali. A my jejich pojmenování známe a používáme dodnes.

Co je to temná hmota, temná energie a jak se jmenuje galaxie, ve které se nacházíme? I to se dozvíte při poslechu Klubu Rádia Junior

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

autoři: Jana Rychterová , Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Související