Jak chovatelé pražské zoo rozeznávají tučňáky a s kým žije sameček Jágr?
Kolik tučňáků chová pražská zoologická zahrada? Jak je od sebe chovatelé rozlišují? A jak probíhá jejich krmení? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Čtěte také
O tučňácích přišla do Klubu Rádia Junior povídat jejich chovatelka ze Zoo Praha Helena Rosypalová. S moderátorkou Janou Rychterovou si povídala o tom, jak jejich chov v zoologické zahradě probíhá.
Rozpis tučňáků
V pražské zoo mohou návštěvníci pozorovat tučňáky Humboldtovy, kteří původně pochází z jižní Ameriky z oblasti Chile a Peru. V těchto oblastech se nevyskytuje sníh ani led, a proto ho tučňáci ke svému životu nepotřebují.
Zoo Praha chová celkem 35 tučňáků. „Rozeznáváme je podle teček, které mají na bříšku a na prsou. Každý z nich je má jinak uspořádané,“ popisuje Helena. Tečky zůstávají celý život stejné a to i po výměně peří.
Chovatelé mají své roztomilé svěřence pojmenované a mají rozpis toho, ve kterém hnízdě který tučňáčí pár bydlí. Pár spolu tvoří třeba pan a paní Franťovi, samec Fík se samicí Datlí nebo samec Jágr se samicí Holčičkou.
Denní režim v zoo
Přes noc jsou tučňáci bezpečně uzamčení uvnitř. Ráno je chovatelé musí přepočítat a zkontrolovat, jestli jsou v pořádku. Pak je vypustí do venkovní části výběhu a nakrmí je. „Dostávají mořské ryby, které k nám chodí mražené, takže my je přes noc rozmrazíme, propláchneme a připravíme,“ říká chovatelka.
Ryby se také musí prosolovat, protože tučňáci Humboldtovi jsou zvyklí na slanou vodu, kterou u nás nemají, a tak jí do sebe musí dostat jiným způsobem. Nejčastěji si tučňáci pochutnávají na sledích, makrelách, chobotnicích nebo olihních.
Chovatelé je krmí z ruky. „My při tom krmení můžeme dobře zkontrolovat jejich zdravotní stav,“ říká Helena. Krmení můžete přihlížet i vy, návštěvníci ZOO. V letních měsících probíhají každá den od 11 hodin, po zbytek roku potom o víkendech.
Kdy se líhnou mláďata a jak probíhá jejich růst? To se dozvíte při poslechu rozhovoru.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
První tučňáci, které Evropané potkali, hýkají jako osel a žijí na teplých písčitých plážích
Než Evropané poznali tučnáky žijící v Antarktidě, setkali se s tučňáky brýlovými. Možná tomu neuvěříte, ale ti se vyskytují v teplé Africe!
-
Tučňáci jsou skvělí rodiče. Proč ale dávají potomky do „školky“?
Tučňák je roztomilý nelétavý pták, který skvěle plave a dokáže se potopit do velké hloubky, zkrátka ve vodě je jako doma. Také je to velmi starostlivý rodič.