Mají tučňáci kolena? A proč nelétají?

12. únor 2024

Někdy se říká, že létají ve vodě, proč? A proč jsou na souši tak nemotorní? Naše fanynka Maruška si přála díl o tučňácích. Tak takdy je!  Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Od všech ostatních ptáků se tučňák odlišuje zvláštní stavbou těla torpédovitého tvaru. tedy To je ideální pro pohyb ve vodě. Svalstvo i stavba kostí mu umožňují pracovat s křídly pod vodou jako s lodními šrouby.

Žijí téměř výhradně v oblastech chladných mořských proudů na jižní polokouli. Na souši vypadají dost nemotorně. Kolébají se ze strany na stranu, někdy se raději přesouvají vleže, kloužou se po bříšku a odrážejí se nohama a křídly. Tučňáci mají vůči tělu malé nohy, které jsou umístěny vzadu za tělem. Dost dlouho se taky řešilo, jestli vůbec mají kolena. A výsledek? Mají je, jen jsou málo vyvinutá a téměř neohebná.

Tihle tvorečci jsou taky hodně chytří. Co se dokázal naučit jeden „domácí“ tučňák v Japonsku? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související