Jak správně prostřít štědrovečerní stůl a co dělat s látkovým ubrouskem

19. prosinec 2024

Jak připravit  a ozdobit stůl na štědrovečerní večeři? Které tradice se se stolováním pojí? A jak slušně odmítnout jídlo, které vám nechutná?

Do Klubu Rádia Junior dorazila odbornice na etiketu (tedy na pravidla zdvořilého chování ve společnosti) Iva Pluháčková. O vánoční etiketě si povídala s moderátorkou Janou Rychterovou.

Štědrovečerní tabule

Etiketa nás učí, jak správně pozdravit, poprosit, poděkovat nebo se vhodně obléct. určuje také pravidla správného stolování. Ta se týkají i štědrovečerní večeře, která začíná vyzdobením a nachystáním jídelního stolu, neboli slavnostní tabule.

Vánoční stolování má být sváteční

Stůl prostřeme slavnostním ubrusem a podle počtu lidí u stolu rozmístíme talíře. Nejprve mělké na hlavní chod a na ně hluboké talíře na polévku. ,„Pak zakládáme, to znamená že pokládáme, příbory,” vysvětluje Iva. Vlevo dáváme vidličku a vpravo nůž a lžičku.

Na stole nesmí chybět ani skleničky na vodu a pro rodiče skleničky na štědrovečerní přípitek. A kdybychom se zašpinili, měl by na stole být i ubrousek. „Když dostaneme látkový, položíme si ho na klín,“ říká. Do papírového si naopak během večeře můžeme otírat ústa.

Vánoční stolovací zvyky

Se štědrovečerní tabulí se pojí i mnoho tradic, které se v rodinách liší. Tradičně se pod talíř dává kapří šupina nebo mince, která rodině v dalším roce přinese štěstí.

„Když posypeme ubrus čočkou, znamená to, že nás do příštího roku čeká spoustu bohatství,“ věří odbornice.

Jak slušně odmítnout jídlo, které vám nechutná? Jak pustit někoho v tramvaji sednout, když se ho bojíte oslovit, a proč je důležitý první dojem? I to se dozvíte při poslechu rozhovoru.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

autoři: Jana Rychterová , bva
Spustit audio

Související