Jak vypadaly bleší cirkusy a jakým trikem donutili majitelé malé parazity vystupovat?

22. prosinec 2023

Opravdu dříve v miniaturních cirkusech vystupovaly blechy? Odpověď vás možná překvapí. Ano, vystupovaly! Jak je to možné? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Zmenšeniny různých věcí jsou mezi lidmi odjakživa velmi oblíbené. Proto v minulosti diváci milovali i bleší cirkusy. Byly plné maličkatých atrakcí, hudebních nástrojů, vozíčků a dalších zajímavostí. A to vše obsluhovaly blechy.

Asi tušíte, že blecha, která žije jen krátce, není zrovna ideální živočich k trénování. Jejich účinkování tedy bylo tak trochu podvodem. Blešky byly k jednotlivým atrakcím přilepené nebo přivázané tenkými drátky. Protože jsou opravdu silné, dokázaly miniaturní atrakce rozpohybovat. Některé cirkusy byly mechanické (později i elektrické) a hýbaly se samy. Blechy mezi tím jen tak poskakovaly.

Jakou fintou majitelé donutili blechy hrát na hudební nástroje, nebo si mezi sebou kopat míčem? Proč už dnes není takhle podívaná tak oblíbená? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související