Jak vypočítat vzdálenost bouřky podle blesku a hromu?

8. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jak poznat vzdálenost bouřky?

Pokaždé, když se při bouřce zablýskne, vidíme blesk hned, ale hrom přijde až chvíli poté. Přitom blesk i hromobití probíhají ve stejnou dobu. Jak je to možné? Nastražte uši

Rychlost šíření světla je skoro 300 000 kilometrů za sekundu. Šíření zvuku ve vzduchu je při teplotě 20 stupňů 343 metrů za sekundu. Tedy o dost pomalejší. Když tedy vidíme záblesk a se zpožděním uslyšíme hrom, můžeme díky tomu, že známe rychlost šíření zvuku odhadnout, jak daleko od nás výboj proběhl a jak daleko tedy bouřka je. Zní to složitě? Poradíme praktický trik.

Jakmile si všimnete blesku, začnete počítat vteřiny. Stačí si odříkávat jednadvacet, jednadvacet... a počítat na prstech, kolikrát to řeknete. Jakmile se ozve hrom, přestaňte počítat a vydělte získaný počet vteřin třemi. Výsledné číslo odpovídá vzdálenosti bouřky v kilometrech.

Kdy už je bouřka tak blízko, že byste si měli najít úkryt? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související