Jeho pohádky miluje celý svět. Kdo byl H. CH. Andersen? Podivín se skvělou pamětí a problémy s gramatikou

22. březen 2024

Neměl vůbec lehké dětství. Jako dítě pracoval v továrně a vzdělání doháněl až později. Navštívil někdy Prahu, a kterou jeho pohádku máte nejraději? 1478 Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Slavný dánský spisovatel je známý hlavně jako autor pohádek, které jsou oblíbené dodnes. Narodil v dánském Odense, kde dnes najdeme i jemu věnované muzeum. Pocházel z chudé rodiny ševce a pradleny. Už jako dítě musel chodit pracovat do továrny a vydělávat peníze pro rodinu. Vzdělání dosáhl až v pozdějším věku. S gramatikou měl problémy celý život.

Nenechte si ujít Noc s Andersenem 2024 na Rádiu Junior >>

Inspirací k ošklivému káčátku byl jeho život

Mezi jeho nejslavnější pohádky patří třeba Císařovy nové šaty, Malá mořská víla, O princezně na hrášku nebo Ošklivé káčátko. Do svých pohádek promítal i osobní zkušenosti.

Poznáte Andersenovy pohádky podle obrázků?

Odborníci tvrdí, že příběh ošklivého káčátka, které nikdo nemá rád, dokud všechny nepřekvapí svou proměnou v krásnou labuť, je velmi inspirován tím, jak se Andersen v životě cítil.

Navštívil i Prahu

Byl to podivín, ale měl skvělou paměť a třeba hry od Shakespeara znal skoro slovo od slova. Část svého života Andersen taky procestoval. Dokonce navštívil i Prahu.

Jeho pohádky byly přeloženy do více než 125 jazyků a není vůbec divu, že jeho narození si připomínáme akcí s názvem Noc s Andersenem. Děti přespávají v knihovnách po celé republice, kde je čeká bohatý program. 

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související