Kde se vzalo slovo kokos? Mořeplavci lahodné ořechy považovali za lebky

4. květen 2022

Kokosové palmě se přezdívá strom života. Umí totiž poskytnout vše, co člověk potřebuje k přežití. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Asi vás nepřekvapí, že kokosy rostou na palmě s názvem kokosovník ořechoplodý. S pojmenováním lahodného ořechu přišli portugalští mořeplavci. Slovo „coco“ se totiž ve španělštině používá k označení lidské hlavy nebo lebky.

Takhle vypadá nápoj z neoloupaného kokosu

Legenda říká, že když domorodci poprvé ukázali kokosové plody Evropanům, ti se prý v první chvíli lekli, že jsou to lebky. Kokos má totiž na jedné straně tři výrazné prohlubně, které mohou připomínat otvory pro oči a nos.

Čím vším je zvláštní kokosové mléko? Víte, že je tučnější než kravské? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související