Kdo lidi soudí podle barvy pleti, nestojí mi za to, říká rapper Abde

11. listopad 2021

Jakub Abdeslam se věnuje rapu. Jaké to je mít matku Češku a otce z Alžírska? Zažil kvůli exotickým kořenům šikanu?

Rapovat začal  Jakub Abdeslam alias Abde ve třinácti. Několik let tvořil úspěšné duo s rapperkou Sharlotou. Živí se ale i jako textař. Slova k písním si u něj objednávají známí youtubeři, například Fizistyle nebo TVTWIXX. Co ho na rapu baví a co štve? I na to se ho ptala Klára Nováková.

Nestojí mi to za trápení

Několik textů složil i pro pěvecké duo Ben & Mateo. Na svém kontě má tak i text hitu Buď sám sebou. Ten vznikl v rámci mezinárodní taneční výzvy #SayHi, která bojuje proti šikaně. Zkušenosti s ní má i Abde kvůli svým arabský kořenům. Vyrůstal v Česku na malém městě. Všichni jeho příbuzní byli Češi, táta ale pocházel z Alžírska.

Rapper a textař Abde

„Zažil jsem samozřejmě nějaký ústrky nebo pohledy, ale většinou u lidí, od kterých mě to tolik netrápilo," vzpomíná rapper. „Když někdo má potřebu soudit někoho třeba na základě barvy pleti nebo vlasů nebo čehokoliv, tak mi ten člověk nestojí za nějaký trápení,“ vysvětluje. „Nejlepší je si z toho dělat srandu, přijmout se a mít se rád takovej, jakej člověk je,“ dodává.

Berou se moc vážně

Díky rapu zjistil, že je dobrý ve vyjadřování emocí. „Konečně jsem měl pocit, že někam patřím, že má něco smysl,“ popisuje, co ho na tomhle žánru tak baví.

Občas ale hlavou kroutí nad některými zástupci rappové komunity. „Mně není příjemný, když se někdo bere hrozně moc vážně a to v českém rapu nebo rapu celkově je běžná praxe. Málokdo si ze sebe umí udělat srandu," říká Abde.

Co by Abde poradil každému, kdo se chce rapu věnovat? Jak začít a na co si dát pozor? Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se to.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Bojíte se? Svěřte se!
Trápí vás ale něco tak moc, že už se to nedá vydržet? Ubližuje vám někdo? Neznáte žádného dospělého, kterému byste se mohli svěřit? 
Na nic nečekejte a jděte na web skvělých profesionálů linkabezpeci.cz >>. Tam vždy najdete někoho, kdo si vás poslechne a poradí vám. Můžete tam zavolat, napsat email, nebo si i chatovat.
Nebojte se svěřit. Každý problém má své řešení.

Další články o šikaně najdete na našem webu >>

 


Spustit audio

Související