Kolik se vyrobilo Trabantů a proč byly z plastu?

7. listopad 2023

Jakou rychlostí zvládlo tohle legendární autíčko jet? A jak dlouho se na něj čekalo? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Tohle auto zná snad úplně každý. Trabantů se za dobu jejich existence vyrobilo kolem 3, 1 milionu. Ve své době byl nejlevnějším autem na trhu, ale dnes může opravený a vyladěný Trabant stát klidně přes 100 tisíc i více. Roztomilému autíčku je letos 66 let, poprvé vyjel v roce 1957.

Konstruktéři museli šetřit, v tehdejším východním Německu byl nedostatek kovu, a tak na karosérii využili plast. Maximální rychlost Trabantu byla 90 km v hodině, a to ještě jen při jízdě z kopce. Ve své době ho chtěl ale každý. V pořadnících se na něj čekalo i 10 let. V Československu se začal prodávat v roce 1963.

Co se žlutými Trabanty podnikl jeden známý český cestovatel? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související