Musíme dávat pozor, aby srdce zvonu nekulhalo, přibližují svou zajímavou práci zvoníci Lukáš a Matěj

18. prosinec 2022

Bylo povolání zvoníka v minulosti důležité? A jak je to dnes? Který zvon je u nás nejvzácnější, a jak to s nimi bylo během druhé světové války? Moderuje Jitka Slezáková.
Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hosty Klubu Rádia Junior byli Lukáš Peška a Matěj Kverka. Lukáš je zkušeným zvoníkem, který pracuje v kostele v Holicích. Matěj je teprve třináctiletý chlapec, který zvoní v Hradci Králové na Velkém náměstí. V pardubickém studiu pro vás o téhle zajímavé profesi zjistila víc Jitka Slezáková.

Zvon jako hudební nástroj

Oba dva chodí zvonit hlavně v neděli. Běžně se totiž zvoní před bohoslužbou, o státních svátcích, významných příležitostech nebo v neděli v poledne.

„Každý zvon má svůj tón a výška nebo hloubka tónu je dána rozměry zvonu,” vysvětluje Lukáš, proč může každý zvon znít jinak. Čím je menší, tím vyšší tón zazní. Někteří zvoníci kvůli tomu dokonce nosí sluchátka, protože vysoká tónina může špatně působit na uši. Pokud se rozhoupe více zvonů najednou, vytvoří se takzvaný akord.

Náročná práce

Pokud chcete rozeznít zvon ručně, je potřeba tahat za provaz. Pokud má zvon do jedné tuny, stačí k tomu jeden člověk. Když je těžší, musí ho obsluhovat více lidí. Uvnitř zvonu se nachází takzvané srdce, které bije do jeho stěn.

Srdce je nutné si hlídat. „Jde o to, aby, když se zvon rozhoupe, srdce takzvaně nekulhalo a netlouklo na jednu stranu, ale začalo hned pravidelně úder na jednu stranu a hned běželo na tu druhou,“ popisuje složitý mechanismus Lukáš.

Který je nejstarší?

Zvony jsou součástí české minulosti a historie. Ty nejstarší pocházejí už se středověku. „Kdy byl ulit v naší republice první zvon, v tuto chvíli těžko říct. Uvádí se ale, že v Chebu visí zvon, který je jedním z nejstarších a pochází ze 13. století,“ prozrazuje Lukáš.

Pokud chcete zjistit, co hrozného se se zvony dělo během druhé světové války, poslechněte si zvoníky Lukáše a Matěje v Klubu Rádia Junior.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

autoři: Jitka Slezáková , bva , kpe
Spustit audio

Související