Na kontrolu očí choďte jednou za dva roky. Když bolí, je to už větší problém, varuje odbornice
Jaké technologie a pomůcky se používají v oblasti oční optiky? Poradíme jak správně o své oči pečovat a kdy zajít na vyšetření.
Jakub Voříšek si do Klubu Rádia Junior pozval optometristku Kateřinu Hrabětovou. Možná už jste z názvu jejího povolání vytušili, že řeč bude hlavně o očích.
Co je to optometrie?
Zásadní otázka se přímo nabízí. Co je to ta optometrie? Je to nelékařský zdravotnický obor, který se zabývá vyšetřováním zraku. „My jako optometristé měříme zrak lidem. Měříme brýle na dálku i na čtení. Také měříme na kontaktní čočky. Aplikujeme, učíme to nandávat, vyndávat a jak se o ty čočky starat,“ vysvětluje Kateřina.
Optometrik si také umí poradit se šilháním. Ale ne u všech. Měřit oči mohou jen lidem od patnácti let. U dětí se totiž oko ještě vyvíjí a je potřeba, aby ho vyšetřil oční lékař, oftalmolog.
Když to bolí, už je větší problém
Určitě víte, že člověk má pět smyslů. Dokážete je vyjmenovat? Pomůžeme vám, je to: chuť, čich, sluch, hmat a zrak. Zrak je tedy velmi důležitý dar a proto bychom o něj měli pečovat.
Na vyšetření zraku bychom tak měli chodit pravidelně, stejně třeba jako k zubaři. A to, i když si myslíme, že nám nic není. „Oči mají trošku takovou nevýhodu,“ říká optopometristka, „když se s nimi něco děje ani to nevíme. Začne to bolet až v tu chvíli, kdy už je nějaký větší problém. Takže k oftalmologovi bychom měli určitě všichni chodit alespoň jednou za dva roky,“ uzavírá.
Dají se oči vytrénovat i bez brýlí? A co se dá dělat se šilháním? Poslechněte si rozhovor a dozvíte se to.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.
Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.
Související
-
Každý musí naslouchat sám sobě a odpočívat tak, jak mu to vyhovuje, radí Kateřina Cajthamlová
Oddechnout si občas potřebuje každý, ale nemusí jen tak ležet a nic nedělat. Jak si odpočinout třeba i během nějaké činnosti poradí specialistka pro zdravý životní styl.
-
Ke cvičení můžete doma využít i stěny, radí sportovní trenér. S klienty pracuje online
Jak zůstat ve formě, co všechno se dá použít doma ke cvičení a jak udržet motivaci? Poradí vám trenér Pavel Pádecký.
-
Zdravotní klauni musí umět improvizovat. Najdete mezi nimi herce, učitele a dokonce i faráře
Nemoci se bohužel nevyhýbají ani dětem. Zdravotní klauni se starají, aby z toho nebyly smutné. I když se jim někdy nepodaří pacienta rozesmát, dokážou rozzářit každý pokoj.