Ne všichni lidé žijí v roce 2025. Jak se měří čas v různých kulturách?
Proč nový rok začíná uprostřed zimy? Ve kterém století dnes žijí Arabové? A co je to byzantský čas?
Čtěte také
Do Klubu Rádia Junior dorazila historička Veronika Válková. O času si povídala s moderátorkou Janou Rychterovou.
Rozdílné letopočty ve světě
Rok, ve kterém žijeme, tedy rok 2025, je stanoven podle údajného narození Ježíše Krista. Ne všechna náboženství ho ale uznávají, a proto mají některé národy své vlastní startovní pozice letopočtů.
V arabských zemích, kde převládá islámské náboženství, datují začátek letopočtu od roku 622. Tehdy prý prorok Mohammed přicestoval z posvátného města Mekka do města Medina. Zároveň je jejich rok kratší, protože se neřídí podle Slunce, ale podle Měsíce. Proto dnes žijí přibližně v 15. století.
Nový rok na jaře
V historii bylo běžné, že s nově se probouzející jarní přírodou startoval i nový rok. Díky Římanům nám ale dnes začíná v zimě. Ve starověkém Římě totiž nastupovali každou zimu do funkce noví konzulové, vysoce postavení úředníci, kteří řídili stát.
A proto se začátek nového roku počítal právě podle data jejich nástupu. Podle nich byly pojmenované i roky. „Když čteme nějaký historický spis, tak se tam datuje: v době kdy byl konzulem ten a ten, tak se stalo to a to,“ popisuje historička.
Jinak dlouhé hodiny
Pražský orloj na Staroměstském náměstí je nejstarším dosud funkčním. Kromě času ukazuje i znamení zvěrokruhu a fáze Měsíce. Jako jediný na světě měří byzantský čas, který se užíval v Byzantské říši.
Byl zvláštní tím, že délka jedné hodiny nebyla přesně daná jako dnes, kdy má hodina 60 minut. Délka hodiny se totiž přizpůsobovala ročnímu období. Cílem bylo, aby den i noc měly vždy 12 částí.
Jak to tedy bylo? To se dozvíte, když si poslechnete celý rozhovor.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Zjistěte, proč se mění zimní čas na letní
Proč se mění zimní čas na letní? Jak si děti natáčí praštěnou pohádku ve studiu Rádia Junior? A dá se hudebka propojit s fyzikou? I to se dozvíte ve Všudykuku.
-
V Nepálu začíná výuka v 10 hodin dopoledne. Děti jdou do školy i 3 hodiny, říká cestovatel Zibura
V kolika letech začal cestovat? O čem je jeho nová kniha a jaké tipy by dal mladým cestovatelům?