Od kdy běží čas a kdo rozdělil den na 24 hodin?

19. leden 2022

Proč začalo být pro lidi důležité měřit přesný čas a kdy to bylo? A jak vnímali běh času naši předkové? Pronikněte do hlubin běhu času.

Čas je nezastavitelný. Byl tu před naším narozením a bude tu i po nás. Kdy vlastně začal? Podle teorie velkého třesku nastal čas nula ve chvíli, kdy vznikla veškerá energie, hmota i prostor z jediného bodu. To ještě ale neexistovali žádní lidé.

Než lidé začali v dávných dobách měřit hodiny, stačily jim jen kalendáře, které ukazovaly různé úseky roku. Proč má dnes den přesně 24 hodin? Tohle dělení vzešlo od dávných Egypťanů a Babyloňanů, kteří den rozpůlili na 12 hodin noci a 12 hodin dne. Od nich to převzaly další starověké civilizace, například Řekové. Minuty ale tehdy ještě nikdo nepočítal. Ty jsme začali potřebovat až mnohem později.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení! Tento díl vznikl ve spolupráci s časopisem Epocha.

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související