Pijí ryby vodu? Jednoduchá otázka má složitou odpověď

15. září 2023

Co je to osmóza a proč záleží na tom, jestli ryba žije ve sladké nebo slané vodě? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Pijí ryby vodu? Otázka zní jednoduše, ale odpověď tak jednoduchá není. Jak všichni víme, ryby jsou neustále obklopeny vodou. Tu mohou pít, ale taky absorbovat – to znamená, že ji přijmou z okolí bez pití. Způsob, jakým vodu ryby konzumují, závisí na typu vody, ve které žijí. Voda se do jejich těla dostává procesem, kterému se říká osmóza.

Jinak vodu přijímají ryby sladkovodní a jinak ty, které žijí ve vodě slané. Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související