Pohřebiště kosmického odpadu v oceánu. Vesmírná skládka leží na nejodlehlejším místě na Zemi
Co je to Bod Nemo? K jakým účelům slouží Mezinárodní vesmírná stanice? A kolik kosmonautů se na ní pohybuje? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Moderátorka Jana Rychterová si do Klubu Rádia Junior pozvala popularizátora kosmonautiky z Hvězdárny a Planetária hl. m. Prahy Jana Spratka. Společně probrali zajímavosti z kosmického prostoru.
Pohřebiště kosmického smetí
Pokud byste se chtěli ocitnout na místě, kde je od vás nejbližší pevnina na všechny světové strany přibližně 2700 kilometrů, vyrazte směrem na Antarktidu. Takzvaný pól nedostupnosti (Bod Nemo) leží v Tichém oceánu.
„Když nějaké kosmické lodě, větší družice a kusy raket ukončí svou životnost, splní svůj účel a už je nepotřebujeme, shoří v atmosféře,“ vysvětluje Honza. Občas se ale stane, že kosmická tělesa neshoří celá. Aby nikoho svým pádem neohrozila, navedou se právě do Bodu Nemo. Proto si takové místo můžeme představit jako takovou skládku techniky z vesmíru
Výzkumy v kosmu
V kosmickém prostoru se nachází Mezinárodní vesmírná stanice (zkráceně ISS z anglického International Space Station). Na té se každého půl roku střídá posádka složená většinou ze tří ruských a čtyř amerických kosmonautů. Jejich hlavním úkolem je zkoumat. Jedná se tedy o vědecké pracoviště na oběžné dráze.
„V té stanici panují unikátní podmínky, které jen tak nedokážete vytvořit na Zemi,“ říká Jan Spratek. „Hlavní myšlenka mezinárodní stanice zní: Off the Earth, for the Earth, což v češtině znamená: Mimo Zemi, pro Zemi,” dodává. Kosmické výzkumy by nám tak měli přinést poznání a poznatky pro lepší život na naši planetě.
Co všechno pro vás chystá momentálně rozestavěné Planetárium Praha a nachází se na Mezinárodní kosmické stanici nějakázvířata? Poslechněte si celrý rozhovor v Klubu Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Po světě chodí dítě, které se podívá na povrch rudé planety, tvrdí popularizátor kosmonautiky
Kolik kosmonautů se zatím dostalo na Měsíc? Proč není tak jednoduché letět na Mars a jak dlouho tam cesta trvá? Zeptali jsme se Jana Spratka.
-
Kvíz: Země, Měsíc, Mars... Ověřte si, co víte o planetách
Kolik máme planet a co mezi ně nepatří? Která je největší a kde den trvá déle než rok? Zvládnete všechny otázky planetárního kvízu?
-
Kolik hvězd má Mléčná dráha a kde se vzal její název?
Je to naše domovská galaxie, to znamená, že se v ní nachází naše Slunce se sluneční soustavou. Proč se jmenuje zrovna Mléčná dráha?