Kolik hvězd má Mléčná dráha a kde se vzal její název?

2. květen 2024

Je to naše domovská galaxie, to znamená, že se v ní nachází naše Slunce se sluneční soustavou. Proč se jmenuje zrovna Mléčná dráha? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Náš posluchač Hubert má rád vesmír a tak si přál, aby se jeden díl Zvídavce podíval na Mláčnou dráhu. Jdeme na to! Mléčná dráha je naší domovskou galaxií, to znamená, že se v ní nachází naše Slunce se sluneční soustavou. Její název vychází z latinského via lactea neboli mléčná cesta.

Tohle jméno získala galaxie díky svému vzhledu, který se člověku naskytne při pohledu ze Země. Galaktická ramena působí na noční obloze jako mlhavý světlý pás, tvořený množstvím hvězd. Pro naše oko nejsou jednotlivé hvězdy rozlišitelné, takže to může působit, jako by se tam rozlila nějaká tekutina, třeba mléko.

Astronomové odhadují, že ve vesmíru, nebo minimálně v části námi pozorovatelné, je více než 170 miliard galaxií. Některé jsou opravdu malé – trpasličí galaxie, ty zahrnují asi 10 miliard hvězd, jiné jsou obří. Největší známá galaxie má přes 100 bilionů hvězd. Naše mléčná dráha patří mezi ty středně velké. Našli byste v ní 100 až 400 miliard hvězd.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související