Popelčiny šaty i kostýmy z Letopisů Narnie. Fundus barrandovských studií skrývá poklady

23. červenec 2021

Eva Vopěnková má nádhernou práci. Vede půjčovnu kostýmů a rekvizit filmových studií. Jak se do takzvaného fundusu dostávají nové kousky a jak se pečuje o ty staré?

V Praze byste našli jedny z největších filmových ateliérů v Evropě. Jmenují se Barrandov Studio a točí se tu nejen české filmy a seriály, ale i zahraniční trháky. Napadlo vás někdy, co se stane s oblečením herců, když skončí natáčení? A kde se do filmů shánějí nejrůznější předměty – rekvizity? Odpovědí je fundus. Jeho vedoucí Evu Vopěnkovou si do Klubu Rádia Junior pozvala Romana Růžičková.

Co je to fundus?

Slovo fundus zní jako zaklínadlo z Harryho Pottera. Je to ale půjčovna kostýmů a rekvizit. Když filmaři potřebují, zaskočí tam a vyberou si, co se jim líbí. 

Stavit se tam ale může každý. „Gró našich projektů jsou filmy nebo televizní výpravy, případně reklamy. Ale samozřejmě je možnost si zapůjčit v rámci veřejnosti jakýkoliv kostým nebo rekvizitu,“ připomíná Eva.

Půl milionu kostýmů a rekvizit

Každý, kdo se v téhle půjčovně ocitne, si musí připadat jak v pohádce. Fundus vlastní přes půl milionu kusů kostýmů a rekvizit. Mají tam doslova všechno možné. Boty, paruky, šperky nebo třeba princeznovské korunky. Mezi tím najdete například i všechny šaty, které ve slavné pohádce Tři oříšky pro Popelku oblékla herečka Libuška Šafránková. 

Libuše Šafránková a Pavel Trávníček ve filmu Tři oříšky pro Popelku

Kromě slavných kostýmů (třeba i z filmu Letopisy Narnie) fundus schraňuje i zdánlivě obyčejné věci. Aby měli tvůrci filmů z čeho vybírat, musí Eva a její kolegové sbírat i běžné oblečení a předměty. Proto sami navštěvují různé bleší trhy nebo vybízí veřejnost, aby jim darovala nepotřebné poklady.

„Klidně i rozbité hračky,“ popisuje vedoucí fundusu, „S utrženou ručičkou není problém. Máme tam šikovné kolegy, kteří velmi rádi ručičku přišijí.“ Barrandovská studia by se totiž neobešla bez vlastních krejčích a dalších dílen, které vše z půjčovny opravují a dokážou vyrobit i nové kousky.

Zkouší si Eva a její kolegyně kostýmy? Jak se v tolika věcech vyznají? Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se to.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související