Proč někteří lidé kýchají, když se podívají do sluníčka? Není to alergie

14. září 2022

Jde o reflex, který je zřejmě dědičný, má ho třetina populace a první zmínky o něm pochází teprve z 50. let minulého století. Máte ho taky? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Stalo se vám někdy, že jste zvedli hlavu ke slunci, zapomněli zavřít oči a hned jste si museli kýchnout? Není to alergie na slunce. Jde o reflex těla, který reaguje na ostré a jasné světlo. Říká se tomu fotický kýchací reflex.

Může za to nerv?

Trpí jím víc ženy než muži. Přesný důvod, proč se to děje, není úplně znám. Odborníci se ale domnívají, že to může souviset se zvýšenou citlivostí trojklanného nervu.

Ten má tři části: oční část a pak část patřící k vrchní a spodní čelisti. Běžně světlo dráždí pouze oční část tohoto nervu, ale je možné, že u některých lidí ovlivní dopad světla i nervová zakončení u vrchní čelisti.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související