Rozeznáte srnku, jelena, laň a koloucha? Poradíme, jak na to

2. prosinec 2022

Ke komu patří laň a kolouch? Je větší srnec nebo jelen? Kdo má větší parohy? Které zvěři říkají myslivci vysoká? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Srnec a jelen – jaký je mezi nimi rozdíl? Oba druhy jsou sice z řádu jelenovitých, takže mají společné znaky, ale taky své odlišnosti.

U jelena se váha pohybuje kolem 150 až 200 kilogramů. Samici od jelena se říká laň. Je menší než samec a váží asi 70 kg. Jejich mládě je kolouch.

Srnec a jeho samička srnka se napak od sebe velikostí moc neliší a váží jen něco mezi 13 a 35 kily. Jejich mládě nazýváme srneček.

Samci obou druhů mají narozdíl od svých samiček parohy. Srncovi rostou přímo nad hlavou a nerozkládají se do šířky. Jsou také nižší a méně rozvětvěné než u jelena. Tato zvířata se liší i v ocasech a barvách pozadí. Srnec a srna mají krátký bílý ocásek i jeho okolí, u jelena a laně je okolí spíše nažloutlé a ocásek hnědý.

Víc už vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související