S přístrojem se mohou potápět i děti. Má to ale svá omezení
Než se člověk potopí s dýchacím přístrojem pod hladinu, musí se toho hodně naučit. Jaká omezení platí při tomto sportu pro děti? Zeptali jsme se instruktora Petra Slezáka.
Potápěč a instruktor Petr Slezák tráví pod vodou spoustu času. Věnuje se mu už dvacet šest let. Jaký byl jeho první ponor? „Říkal jsem si: ‚To je báječný svět!‘ Pamatuju si to do dneška,“ vzpomíná s nadšením.
Dýchání je základ
Petr je expert a ví, co všechno musí nováček při potápěčském výcviku zvládnout. „Základní bezpečnostní pravidlo při potápění je pravidelně dýchat, a to se musíme naučit,“ prozradil Petr zdánlivě samozřejmou věc. „Když skočíme do vody, první reakce je nedýchat, protože jsme suchozemští savci a do vody chodíme na návštěvu,“ vysvětlil.
Aby se člověk mohl bezpečně potápět, musí se naučit spoustu věcí. Teprve potom se může pustit do větších hloubek. Děti se podle Petra mohou s instruktorem v bazénu potápět od osmi let. Od deseti let se během kurzu potápění podívají až do dvanácti metrů. Omezení pro děti platí do patnácti let.
Bez průkazu to do hloubek nejde
Ale pozor! Bez potápěčské průkazky to nejde. Průkaz je totiž doklad, že člověk úspěšně absolvoval kurz a má ty správné znalosti.
Základní potápěčský stupeň označuje anglická zkratka OWD, tedy Open Water Diver. Můžete se ale i stát specialistou na potápění pod ledem, na prozkoumávání vraků potopených lodí a tak podobně.
Proč nosí potápěči neopren?
K čemu složí neoprenové obleky? I když je voda na hladině teplá, v hloubce její teplota hodně klesá. Neopren nás tedy chrání před chladem.
Co je ještě potřeba k téhle aktivitě? Říká se tomu potápěčské ABC: maska, šnorchl, ploutve. A jak se taky pozná správný potápěč? Láhvi se vzduchem nikdy neříká bomba.
Do jaké hloubky se člověk dokáže ponořit? A je rozdíl mezi potápěním ve slané a sladké vodě? I na to se Petra zeptala Jana Rychterová.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Když je člověk v klidu a nehraje si na hrdinu, zlepšuje se rychle, říká učitel freedivingu
Freediver Jan Bareš lidi učí, jak překonat strach z potápění a jak pracovat s dechem. Petru Ševčíkovi popsal průběh svých kurzů.
-
Zvířata dokážou rozmluvit každého pacienta. Pokaždé je to pro mě zázrak, oceňuje canisterapeutka
Proč některé nemocnice zaměstnávají psy a kočky? Petra Konečná v Klubu Rádia Junior vysvětlila rozdíl mezi canisterapií a felinoterapií.
-
V pražském planetáriu se můžete nalodit na palubu raketoplánu. Mají tam přesný model
Jak se tvoří expozice v pražském planetáriu? Co tam mají nového? To vám prozradí oblíbený vesmírný expert Jan Spratek.