Teplo láká ven lidi i hady. Nezažil jsem, aby had zaútočil bez důvodu, uklidňuje expert
Víte, kolik druhů hadů u nás žije? Zoolog Karel Kerouš prozradí, který had je nejjedovatější a jestli si měří svou oběť před tím, než ji sní. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
O hadech se šíří spousta falešných zpráv a omylů. Říká se třeba, že když se had vedle něčeho nebo někoho podezřele narovná a natáhne, znamená to, že si danou věc přeměřuje, jestli jí zvládne sníst. „Nesmysl. Není to tak. Had má přesný odhad na svoji kořist, a když uzná za vhodné, že na ní stačí, tak na ní zaútočí a napapá se,“ vysvětluje odborník Karel Kerouš v Klubu Rádia Junior s Veronikou Hájkovou.
Kolik druhů hadů žije v Česku?
Karel taky prozradil, že i neškodní hadi se mohou tvářit jako jedovatí. Platí to například pro užovku korálovku, která napodobuje korálovce, kteří jsou opravdu jedovatí. Korálovka se tím chrání.
Čtěte také
Hadi jsou zkrátka úžasně zajímaví. U nás žije jen pět druhů. Čtyři jsou neškodné užovky a pátý jedovatá zmije obecná. V některých zemích ale mají daleko jedovatější hady. Tím nejjedovatějším suchozemským hadem světa je tajpan velký. Největším evropským hadem je užovka čtyřpruhá.
Na člověka bez důvodu neútočí
Ani ten nejjedovatější had na světě ale není zabijácké monstrum, které útočí na lidi jen tak pro zábavu. „Ne, takový had neexistuje. Veškeré takové agresivní chování vůči člověku může vyplynout jedině ze stresu toho hada, z jeho strachu o svůj život," tvrdí expert.
„Aby bez nějakých důvodů had zaútočil na člověka, to jsem skoro za 50 let práce s hady nezažil,“ říká Karel Kerouš. Když had zaútočí a někoho uštkne, je to jen jeho obranná reakce, když se bojí o svůj život a brání se.
Čůrají hadi? A bojují mezi sebou o území? I to se dozvíte, když si poslechnete celý podcast.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Který had je nejjedovatější a kolik lidí hadi ročně uštknou?
U nás si na jedovaté hady sice tolik pozor dávat nemusíme, ale v některých zemích jich mají spoustu. Jaký jed je nejvíc nebezpečný?
-
Lidé houfně navštěvují chráněná území. Nejsou na takový nápor připravená, hodnotí zoolog
Karel Kerouš rád fotí zvířata. Podívejte se na jeho snímky a poslechněte si, co se děje v přírodě na jaře. Jak ji chránit, zvlášť když do ní vyráží čím dál tím víc lidí?
-
Hodně lidí si plete datla se strakapoudem. Odborník radí, jak je bezpečně rozeznat
Opravdu se může datel zabydlet i na vaší zahradě? Zoolog Karel Kerouš prozradí, jak si ho nesplést se strakapoudem.