Umělá inteligence je jako „naspeedovaný křeček“. Dva kamarádi radí, jak ji využít ve škole
Bojíte se umělé inteligence nebo z jejího vynálezu máte radost? Proč nás vždy pozdraví? A jak může pomoct třeba s výukou chemie nebo matematiky? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Do Klubu Rádia Junior dorazili Martin Richter a Ondřej Hrách, lektoři AI (tak se z angličtiny zkracuje výraz umělá inteligence) z neziskové organizace Aignos, která se zaměřuje na zvyšování AI gramotnosti mezi žáky a studenty. O umělé inteligenci i jejích nástrahách a pozitivech si povídali s moderátorkou Klárou Novákovou. Proč nás textová forma umělé inteligence vždy pozdraví? Co je to role-playing? A jak ho lze využít při výuce chemie?
Jak se učí umělá inteligence
I když se může zdát, že existuje jedna umělá inteligence, kterou lidstvo vyvíjelo společně, není tomu tak. Je to velká spousta různých systémů a každý se podobným způsobem naučil něco jiného. Tvořit obrázky, skládat hudbu, překládat nebo generovat text jako třeba nejznámější ChatGPT.
„Umělou inteligenci představujeme jako křečka, který požírá obrovské množství mrkve, protože chce být naspeedovaný (tedy výkonný) a chce toho strašně moc vědět,“ připodobňují kluci. Místo mrkve ale umělá inteligence pojídá informace. Čte veškeré texty a články na internetu. Jeden člověk by takové množství četl přes 100 tisíc let.
Díky tomu se umělá inteligence učí, jak na sebe slova navazují, jak věta funguje, a kdy dává smysl. „Ten systém viděl strašně moc textů, kde na začátku lidi pozdravili, a pak pokračovali dál, takže on se naučil, že je přirozené začít text pozdravem,“ vysvětlují.
Pokec s chemií
Martin a Ondra objíždí české školy a radí učitelům, jak AI při výuce používat. Třeba při hodině chemie. „V chemii máme jeden z těch nápadu využít generátor textu jako simulaci rozhovoru s nějakou molekulou,” popisují.
Když totiž řeknete systému ChatGPT, aby se choval jako někdo nebo něco, tak se k vám tak to dělá a začně vám tímto stylem odpovídat. Říká se tomu role-playing, tedy hraní role.
Role-playing můžete ale využít třeba i v případě, že se chcete něco nového naučit a umělé inteligenci nařídíte, aby se chovala jako učitel.
Jak jinak se umělá inteligence podepisuje na našich životech a co všechno dokáže? Poslechněte si Klub Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
AI kvíz: Překvapí vás otázky o umělé inteligenci?
Jste připraveni odhalit tajemství umělé inteligence? Vyzkoušejte si náš zábavný kvíz a objevte, jak stroje uvažují. Jste připraveni?
-
Umělá inteligence nás v mnohém překonává, říká odbornice. ChatGPT a Midjourney mají ale své limity
Co všechno umělá inteligence dokáže? Proč je v dnešním světě tak populární? A čím se ještě stále liší od lidí?
-
Umělá inteligence umí skládat hudbu. Je to konec hudebních skladatelů?
Proč se mají před sportem protahovat svaly a jaké hry si můžete zahrát na výletě? Poradíme vám. Uslyšíte taky reportáž o tom, jak umělá inteligence skládá hudbu.