V lidském těle se nic neděje náhodou. Zjistěte, jak funguje láska, vztek nebo strach
Jaké biologické procesy probíhají v našem těle, kolik existuje hormonů a co to vůbec je? Nejen to prozradil doktor Rodion Schwarz.
Naše tělo je jako složitý a hlavně propojený mechanismus. Lidský mozek chytře komunikuje se zbytkem těla. Jak to funguje? To Janě Rychterové vysvětlil MUDr. Rodion Schwarz v Klubu Rádia Junior
Jak mozek komunikuje se zbytkem těla?
„Představte si, že jedete z Prahy do Brna. Buď máte dálnici, kterou jedete nejrychleji, občas to berete obchvatem a někdy jedete polními cestami. Stejně tak je to v našem těle. Máme velké nervové dráhy, přes ně běží vzruchy nejrychleji jako přes optické kabely. Ale pak máme pomalé dráhy, kde trvá dny, týdny nebo i měsíce, než něco doputuje z mozku k nějakému orgánu a třeba něco nastartuje,“ vysvětlil Rodion.
To, co se v těle děje, záleží na nervových drahách a hormonech, ale i na počasí, na období a podobně. Zkrátka je spousta faktorů, které tělo ovlivňují a ani vědci zdaleka nevědí o těle všechno.
Proč jsou lidé agresivní?
V Klubu Rádia Junior byla řeč právě o hormonech, které úzce souvisejí s našimi city a emocemi. Proč jsou někteří lidé agresivní? Může za to mužský hormon, testosteron. Pozor, nemají ho jenom kluci, ale mají ho víc než holky. Ty mají zase víc estrogenu, ženského hormonu. Ten způsobuje spíš smutek nebo pláč.
Které další hormony kolují v našem těle? Například adrenalin. Je to hormon, který pravěkému člověku říkal: „Bojuj nebo uteč“. Umožňoval člověku přežít, buď bojovat s mamutem nebo utéct někam na větev. Dneska ho ale máme taky. Cítíme ho, když něco zvláštního děláme poprvé v životě. „Vyplaví se v nás tolik adrenalinu, že se nám rozklepou kolena a ještě půl hodiny se smějeme a nechápeme proč,“ prozradil Rodion. Způsobí to třeba první láska nebo první svezení v super autě.
Věděli jste, že používáme pouze malinkatou část našeho mozku? Tu větší část vůbec nevyužíváme a ani nevíme, k čemu je. Pokud se ale chcete dozvědět víc, poslechněte si celý Klub Rádia Junior. Dozvíte se třeba i o jednom opičím zázraku.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Křupete si klouby? Je to škodlivé, nebo je to mýtus?
Jak to, že klouby občas vydávají zvuk připomínající praskání bublinkové fólie nebo šlápnutí na práskající plod keře pámelníku? Může křupání klouby poškodit?
-
Proč prdy smrdí a kolikrát denně je vypouštíme?
Lepší jeden prd než deset doktorů. Je tohle přísloví pravdivé? Jak se upouštění plynů odborně říká a kolikrát za den si průměrně prdneme?
-
Jak rychle rostou nehty a co jejich růst ovlivňuje?
Jak se nehtům říká odborně? Z čeho se skládají? Mohou trpět nemocemi? A proč je vlastně máme?