Had může mít i 700 obratlů, překvapuje herpetolog z Národního muzea
Probereme hady z naší přírody s opravdovým "haďákem". Povíme si, jak žijí, proč je máme chránit a vážit si každého setkání s nimi.
Hostem Klubu Rádia Junior byl Jiří Moravec, kurátor sbírky obojživelníků a plazů Přírodovědeckého muzea Národního muzea.
Jde to i bez nožiček
Asi každý ví, že hadi nemají nohy. Neomezuje je to? „Výborně plavou, dokážou krásně šplhat po stromech. Dokonce některé tropické druhy jsou schopny mezi větvemi klouzavým letem létat,“ vysvětluje odborník.
Ze zhruba 12 000 známých druhů plazů jsou 4 000 právě hadi. To dokazuje, že se jim dobře žije i bez nožiček. Mohou mít až 600 obratlů v těle a dalších 100 v ocase. Jejich dlouhé tělo je tak logicky plné žeber. A právě mezižeberní svaly napomáhají jejich specifickému pohybu.
Za hady do tropů
K přírodě měl Jiří Moravec blízko už od dětství. Jeho maminka byla učitelka přírodopisu, tatínek pracoval v lese. Obojživelníky si oblíbil natolik, že je i fotí a vyráží za nimi i do tropických oblastí.
Fascinuje ho pohyb hadů i jejich obranné reakce. „Užovky vylučují různé páchnoucí výměšky, zmije se zase staví do obranných pozic podobně jako užovky hladké. Takže je velice zajímavé je pozorovat a fotografovat,“ popisuje.
Jak vypadá práce v muzeu? A jaké další zajímavosti o hadech Jiří prozradil? Poslechněte si celý rozhovor.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>