Ještěrka nebo had? Fascinující scinky můžete chovat i doma

9. únor 2024

Kde scinkové žijí, čím se živí a můžete je chovat i doma? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Scink je zajímavý tvor z rodiny ještěrek. Často ale může připomínat spíše hada s miniaturními nožičkami. Má dlouhé štíhlé tělo, maličkou hlavu a krátké nožky, někdy dokonce žádné. Scinků existuje přes tisíc druhů a obývají celý svět s výjimkou Antarktidy. Najdete je na australských pouštích i v africkém deštném pralese.

Emoja modroocasá - scinků je mnoho druhů všech barev a tvarů

Některé druhy scinků jsou taky oblíbenými domácími mazlíčky. Jako exotické zvíře vyžadují ale speciální prostředí a péči. Tyhle aktivní zvídavé ještěrky potřebují hry nebo řešení jednoduchých úkolů. Mají údajně i výbornou paměť.

Scinkové také zajímavým způsobem komunikují. Dorozumívají se pomocí nejrůznějších zvuků a pohybů těla. Například tilikva používá svůj jasně modrý jazyk k zastrašení nepřátel.

Někteří scinkové připomínají hady

Čím se scinkové živí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související