Víte, jak se dorozumívají delfíni? Zajímavý je i jejich spánek

29. březen 2021

Tito aktivní a společenští savci z řádu kytovců mají nejen specifický způsob komunikace, ale také zvláštní způsob spánku. Odhalte všechny zajímavosti o delfínech!

Hraví delfíni žijí ve skupinách a vzájemně komunikují pomocí klikání, mlaskání a hvízdání. Každý delfín má svůj specifický zvuk a díky tomu se mezi sebou delfíni poznají. Zvukové signály využívají pro komunikaci, ale také k orientaci pomocí echolokace, tedy určení místa objektů pomocí zvukové ozvěny. 

Velká část delfíních zvuků je však pro lidské ucho neslyšitelná, zachytí je jen speciální přístroje. Defíni mají také zajímavý spánek. Vždy jim odpočívá jen jeda půlka mozku.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související

  • Zvídavec

    Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí.