Víte, jak se hraje hra Go?

13. květen 2013

V pondělí přišli do Klubu Rádia Junior hráči asijské deskové hry Go.

Na první pohled může připomínat jiné hry jako třeba Othello nebo Dámu, ale na rozdíl od nich je Go mnohem složitější. Na desce s devatenácti vodorovnými a devatenácti svislými linkami spolu soupeří dva hráči. A to tak, že pokládají na průsečíky linek své kameny, jeden černé, druhý bílé. Cílem hry Go je obsadit svými kameny co největší území, případně zajmout soupeřovy kameny.

Go má kořeny ve starověké Číně, ovšem do současnosti se zachovalo v japonské podobě. Go je tradiční asijskou deskovou hrou, která u hráčů rozvíjí jak intelekt, tak strategické a logické myšlení.

Go patří mezi tři základní hry, které charakterizují tři různé přístupy lidí k životu. Vrhcáby, šachy a Go. Hráč vrhcábů neboli kostek sází na náhodu a na osud. Šachy zastupují bojovnický přístup k životu s cílem zničit soupeře, stejně jako hierarchické rozdělení společnosti – a to tím, že figury mají různou moc. Konečně Go je založeno na budování, kameny mají stejnou hodnotu a spojují se do větších celků. Cílem není soupeře zničit, ale získat na daném území převahu.

V Asii hrají Go třeba už tříleté děti, u nás jsou nejmladší hráči sedmiletí. V sedmi začínala hrát Go i Dita Vášová, které je teď deset a je mistryní republiky v Go. Trénuje několikrát týdně a to na internetu. Na dálku hraje třeba s kamarádem ze Slovenska, který je také mistr republiky. Další host Lukáš Podpěra má na kontě taky několik mistrovských titulů a zahrál si dokonce na mistrovství světa v Číně. Jana Hricová je popularizátorkou hry Go a na školách organizuje zájmové kroužky.

Pokud vás tedy desková hra Go zaujala, můžete se na škole přihlásit do kroužku a nebo si najít na internetu nějakého kamaráda a hrát s ním na dálku.

Moderoval Jan Herget.

Moderoval Honza. Hosté: hráči asijské deskové hry Go Dita Vášová, Lukáš Podpěra, Jana Hricová. Téma: Jak se hraje Go?

autor: Redakce Rádia Junior