Víte, která zvířata spí pravým zimním spánkem?

6. prosinec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 00344648.jpeg

Ve čtvrtek 6. prosince jsme se ve vysílání Rádia Junior vydali do zimního lesa.

Režisér Václav Chaloupek vzpomíná, že už jako kluk, když pozoroval přírodu, v duchu všechno natáčel. V jeho hlavě vznikaly filmy, v nichž se postupně začala objevovat zvířata a jejich příhody.

Láska k přírodě přivedla pana Chaloupka k myslivosti, ale jak poznával vlastnosti, schopnosti a životní zvyky zvířat, už na ně nedokázal vystřelit. Vyprávěl nám, jak vzorná a poslušná jsou mláďata divokého prasete. Matka bachyně je ovládá několika zvuky, na jeden si okamžitě lehnou do řady, na jiný zase vstanou a pokračují v cestě, to když je máma klidná, že nehrozí nebezpečí. Divočáci se procházejí rádi, za noci v pohodě urazí i 30 kilometrů.

Dozvěděli jsme se, proč naše zima nevadí srnkám, veverkám ani zajícům, i když my máme sklony je litovat a přát jim vyteplené pelíšky. Nejvíc dotazů přišlo k ptactvu, takže jsme se dozvěděli, že jak naši ptáci odlétají do teplých krajin, tak se k nám zase přilétají v zimě ohřát ptáci ze severu. Třeba kvíčaly, brkoslavové a čečetky.
Je také zajímavé, že ne všechna zvířata v zimě spí stejně. Jsou praví spáči, například sysel, ježek a netopýr. Nejznámější spáč - medvěd - však spí nepravým zimním spánkem, to znamená, že se mu tělesná teplota snižuje jen o pár stupňů a vnímá zvuky z okolí, takže je možné ho hlukem probudit. Nepravým spánkem spí v zimě i jezevec.

Moderovala Veronika Hájková.

autor: Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Více z pořadu

Pusť si video