Výrazná srst není dobré maskování. Tak proč mají zebry pruhy?

17. srpen 2022

Proč v africké savaně, kde nenápadný vzhled a splynutí s okolím zachraňuje život, žije zvíře s tak výrazným vzorem srsti? Vědci mají hned několik vysvětlení.

Na tuhle „záhadu“ zatím přesně neumí odpovědět ani vědci. Existuje totiž hned několik teorií. Jednou z nich je, že pruhy poskytují ochranu před ovády a dalším bodavým hmyzem. Kontrastní pruhy zřejmě oslňují či matou tyhle potvůrky ve fázi přistání. Také se od pruhované srsti různě odráží světlo, což hmyz dezorientuje, nebo zkrátka odpuzuje.

Jaká další vysvětlení zebřích pruhů existují? To vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související