Začátek školy: na co jste se ptali Mileny?
S psycholožkou Milenou jsme rozebírali problémy spojené se začátkem školy.
Přečtěte si odpovědi na své otázky.
Můžu si vyměnit učitelku? (Emmi)
Milá posluchačko a posluchači, vyměnit učitelku není zas tak jednoduché, ale není to nemožné. Záleží na důvodu, který tě k takovému přání vede. Pokud máš s učitelkou opravdu velký problém a další spolužáci jsou na tom podobně, je možné o problému promluvit např. s výchovným poradcem, který pak může situaci řešit s vedením školy. Musel by to být ale opravdu vážný důvod, například pokud by vás učitel fyzicky trestal apod.
Většinou ale nezbývá nic jiného, než se pokusit se s učitelkou smířit a pokusit se k ní najít cestu. Ve vztahu učitel-žák bývá problém zpravidla na obou stranách. Když žák učitele provokuje, začne se k němu učitel chovat nepříjemně a naopak. Můžeš tedy zkusit udělat první krok a trochu obměnit svoje chování – třeba dávat v hodině pozor, jednu hodinu nezlobit apod. a uvidíš, že učitel zareaguje pozitivně. A když v tom budeš pokračovat, je docela velká šance, že se váš vztah zlepší. Je jasné, že si nemusíš sednout s každým a že ti učitel nemusí být vždy sympatický, ale i to má svá pozitiva, která se ti v životě budou hodit – naučíš se vycházet i s lidmi, kteří ti zrovna nesedí a jen tak něco tě v budoucnu nerozhodí. Držím palce!
Dobrý večer, máme novou paní učitelku, která je hodně přísná, bojím se, že tento rok neproběhne tak snadno a dobře jako v minulé 3. třídě. (Pavla)
Milá Pavlo,
změna učitelky vyvolává vždycky určité obavy, to je jasné. Pokud je navíc ta nová přísnější, můžeš mít pocit, že ve škole bude nepříjemná atmosféra, vše bude náročnější a známky budou horší. Ale naštěstí to tak vždy být nemusí. Přísnost má někdy svůj smysl a často od kluků a holek slýchám, že mají přísného učitele, který je ale spravedlivý, hodně naučí a získal si u žáků respekt. Na tvém místě bych zkusila dát nové paní učitelce šanci a čas, uvidíš, jak to půjde, ale byla by škoda mít hned od začátku špatná očekávání. Zkus to nechat otevřené a mysli na to, že změna učitelky může být také k lepšímu, třeba se toho mnohem víc naučíš a zjistíš, že i přísná učitelka může být fajn.
Tak ať se máš fajn, nejen ve škole!
Ahoj, jsem na střední škole v prváku a mám docela problém se seznamováním. Zatím sedím sám. A taky mám strach z tělocviku, moc mi nejde. Prosím, poraďte, jak to vyřešit. (Kuba)
Milý Kubo,
přechod na střední školu je docela náročný sám o sobě, takže úplně chápu tvé obavy, obzvlášť pokud jsi uzavřenější a je pro tebe těžší se seznamovat. Ale neboj, určitě v tom nejsi sám, každý je v nové škole tak trochu nejistý a nesvůj a zabývá se tím, jak se seznámit s ostatními. Od začátku školy uplynulo jen málo času, a ty ho nejspíš potřebuješ víc na to, aby sis našel kamarády. To vůbec nevadí, drž si své tempo a do ničeho se násilně netlač.
V navazování kontaktů by ti mohlo pomoct to, že si ve třídě vybereš jednoho spolužáka nebo spolužačku, který je ti sympatický, máte třeba něco společného, společné zájmy nebo cokoli jiného. K němu se pak zkus nějak přiblížit, můžeš využít i konkrétních situací, například když nebudeš vědět zadání úkolu nebo něčemu ve škole neporozumíš, zeptej se ho. Každého potěší, když mu tím vyjádříš důvěru a spoleh na to, že on tomu rozumí. Přes jednoho se pak lépe a snáz zapojíš do kolektivu. Věřím, že si postupně kamarády najdeš a do té doby buď v klidu, není nic špatného na tom sedět sám, potřebovat delší čas na to, než se s někým sblížíš.
Tak ať je to lepší a lepší!
Bojím se tělocviku, nejsem v něm moc dobrý, co mám dělat? (Petr)
Ahoj Petře.
Každý máme něco, co nám moc nejde, ale každý také máme něco, v čem vynikáme. Soustřeď se tedy na své přednosti, na to, co ti jde, a tělocvik zkus brát jako něco, v čem se můžeš zdokonalovat, ale nemusíš být nejlepší. Prostě to ber jako hru, jako možnost se odreagovat a mít trochu pohybu. Neboj, zvládneš to!
Držím palce!