Zdá se vám, že jste zahlédli kolibříka? Spíš jde o dlouhozobku svízelovou

28. duben 2023

Je možné spatřit Dlouhozobku i u nás v České republice? V čem je výjimečná? A proč se jmenuje svízelová? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Dvojník kolibříka u nás? Jistá podoba tu stoprocentně je. Nejčastěji se záměna týká dlouhozobky svízelové, tedy motýla z čeledi lišajovitých.

Dlouhozobka není vybíravá, pochutná si na nektaru jakéhokoliv rozkvetlého květu, často si ale vybírá třeba nektar chrp, bodláků nebo hvozdíků. Tenhle motýl chvilku neposedí, stále někam spěchá a je to jeden z nejlepších motýlích letců.

Zvládne ulétnout velké vzdálenosti – i přes 1000 km. Ke květu přiletí a za neustálého třepotání křídel do něj zanoří svůj dlouhý sosáček. Na okvětní lístky tedy nesedá. Právě tím tolik připomíná kolibříka.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související