Zhodnocujte své kapesné. Pro děti je nejbezpečnější spořící účet, tvrdí lektor finanční gramotnosti

14. říjen 2024

Co znamená, když se peníze zhodnocují? Jak funguje spořící účet? A v čem nám škodí inflace? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Do Klubu Rádia Junior zavítal Robert Kočí, který se věnuje vzdělávání dětí a žáků ve finanční gramotnosti. S moderátorkou Jitkou Slezákovou probrali peněžní tipy, které by se mohly hodit i vám.

Rozmožovat peníze

Finanční gramotnost je nauka o penězích a zacházení s nimi. Podle našeho hosta by se měla běžně vyučovat na všech základních školách. Děti by totiž měly vědět, jak výhodně zacházet se svým kapesným, aby neztrácelo na hodnotě.

Robert Kočí

„Část peněz by měl člověk vzít a udělat si nějakou radost, část peněz by měl odložit někam bokem, aby mu vydělala další peníze,“ myslí si Robert.

Takovým „bokem“ může být třeba spořicí účet. „Pro děti je nejbezpečnější a nejjednodušší,“ říká lektor. Na spořící účet si můžete své peníze odkládat a banka vám za to dá malou finanční odměnu, které se říká úrok. Peníze vám tedy po malých měsíčních částkách přibývají a zhodnocují se.

Proč je důležité zhodnocovat

Problémeme, který šetření peněz komplikuje, je inflace. To znamená, že ceny věcí rostou, ale vaše kapesné zůstavá stejné.

Představte si, že jdete na dva kopečky zmrzliny, jeden stojí 10 korun a za dva tedy zaplatíte 20 korun. Za rok ale zmrzlina podraží a jeden kopeček už bude stát 15 korun. S dvacetikorunou si tedy koupíte jen jeden kopeček.

Inflace tedy znamená, že za stejné peníze si koupíte méně věcí než dříve. Proto je potřeba nechat peníze množit. „Abychom vydělali víc, než o kolik se zdražuje,“ říká Robert. 

Jak Robert vysvětluje finanční gramotnost na slepici a vajíčkách? To se dozvíte při poslechu rozhovoru.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

autoři: Jitka Slezáková , bva
Spustit audio

Související