Bylo to jako zemětřesení, vzpomíná novinář na start rakety k Měsíci

19. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Pacner u rakety Saturn 5

Přistání na Měsíci byla obrovská událost. Jen si to představte. Sci-fi filmy jsou procházek po cizích planetách plné, ale ve skutečném světě to je pořád něco těžko dosažitelného. U startu rakety Satur 5, která vynesla první lidské návštěvníky na Měsíc, byl před padesáti lety i novinář Karel Pacner. Jak na ten úchvatný zážitek vzpomíná? To prozradil v Klubu Rádia Junior.

Karel Pacner, kterého ve studiu přivítala moderátorka Jana Rychterová, byl jako jediný československý novinář u startu rakety Saturn 5, která vynesla misi Apollo 11 na Měsíc.

Země se třásla

Všichni přihlížející museli z bezpečnostních důvodů stát pět kilometrů od místa startu. Zvuk pěti raketových motorů byl strašně silný, země se chvěla. Co se dělo dál? Jak byl dlouhý sloup plamene, který se táhl za raketou? Kam se vydal Karel Pacner potom?

Tři hrdinové

Do rakety nastoupili tři astronauti. Karel Pacner řekl, že to byli oceloví muži, nedali na sobě totiž znát žádné emoce. Taky to byli zkušení kosmonauti, všichni se vydávali do vesmíru už podruhé. Jejich start i přistání na povrchu Měsíce o pár dní později sledoval celý svět. Přistání měl Karel Pacner z první ruky – byl přímo v řídícím středisku NASA v Houstonu. Bylo to obrovské dobrodružství. Poslechněte si to sami v Klubu Rádia Junior.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. 

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související