Co dokáže sup? Spořádá až 1,5 kg masa, stráví i kosti a nevadí mu ani zvíře nakažené morem

10. říjen 2023

Dokáže sup lovit, nebo jí jen mršiny? A jak to, že dokáže sníst i shnilé maso? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Protože se supi živí zdechlinami, zamezují šíření nejrůznějších nemocí a vzniku epidemií, které by povalující se mrtvolky mohly vyvolat. Supi se většinou slétnou na mršinu ve větší skupině a zpracují ji vlastně úplně celou. Nedělá jim problém sníst i zahnilé maso, které by si jiné zvíře dát nemohlo.

Sup

Sup dokáže pozřít i kilo a půl masa najednou a někdy má pak problémy vzlétnout. Ke konzumaci rozkládajících se mršin je dokonale uzpůsoben. Má extrémně kyselý obsah žaludku. To zahubí i hnilobné bakterie obsažené v rozkládajícím se mase. Je to jeden z mála živočichů, co dokáže strávit dokonce i kůži, kosti, nebo zvíře napadené třeba prasečím morem.

Jak to, že někteří supi i aktivně loví? A co  jim může ublížit? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související