Uloví i lenochoda a inspirovala tvůrce filmů Harryho Pottera. Znáte skutečnou harpyji?

30. duben 2024

Harpyje pralesní dokáže ulovit i opici a možná vám bude tento pták někoho připomínat. Co má společného s filmy o Harrym Potterovi? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Už jen jméno harpyje pralesní napovídá, že nepůjde o úplně obyčejného ptáka. Je to jeden z největších dravců Jižní Ameriky. Jeho rozpětí křídel může dosahovat až dvou metrů a vážit může i 9 kilogramů.

Harpyje je fascinující pták

Dokáže letět rychlostí až 90 km/h. Kořist strhává z větví stromů díky silným drápům. Uloví klidně i 10 kilogramů těžké zvíře. Do jídelníčku harpyjí patří různé druhy opic, papoušci, vačice, ale přemůže klidně i lenochoda.

Bytost s ženskou hlavou a orlím tělem. Tak si ve starém Řecku představovali harpyje

Pokud jste fanoušci Harryho Pottera a pořádně se zadíváte na obrázek tohoto ptáka, možná vám přijde povědomý. Je to proto, že harpyje se stala inspirací pro ztvárnění fénixe Fawkese ve filmech o nadaném čarodějovi.

Proč lidé začali těmto ptákům říkat harpyje podle mýtických stvoření z řecké mytologie? Nejen to vám prozradí Eva Sinkovičová, když si pustíte celé audio nahoře por obrázkem. 

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související