Co je to pranostika a proč se často rýmuje?

30. leden 2024

Co znamená slovo pranostika? Jsou pranostiky pravdivé? Proč začaly vznikat? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

te, co je pranostika? Je to takové přísloví o počasí. Naši předci si už hodně dávno všimli, že se počasí v určitých obdobích často opakuje. A tak si o tom vymysleli různé jednoduché říkanky. Byly pro ně důležité, protože na počasí je závislé třeba zemědělství. A tak je důležité vědět, kdy jak bude.

Čtěte také

Třeba i následující věta je pranostika: „Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem.“ A co to znamená? Že v březnu ještě může být zima, takže se člověk musí pořád ještě oblékat teple. V dubnu už je sice jaro, ale pořád může být chladno.

Pranostiky se často rýmují, aby se lidem lépe pamatovaly. Je to vlastně takový náš lidový způsob předpovědi počasí.

Víc už vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související