Dívky ho dostávaly jako věno. Co je to kvas a jak o něj pečovat?

16. leden 2024

Je kvásek opravdu živým organismem? Jak se krmí? Co potřebuje ke spokojenému životu a z čeho se skládá? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Našeho posluchače Toníka zajímalo, co je to kvas. Tak se na to pojďme podívat. Směsi mouky a vody se sice říká lidově kvásek, ale správné označení je kvas. Jde o symbiotickou kolonii mikroorganismů, která se živí základními složkami mouky. Kvas obsahuje kvasinky, enzymy a bakterie, ty společně kvasí těsto, které pak dobře kyne.

Kvásek je úžasná věc. Dříve dokonce dívky dostávaly část kvasu jako věno, když se vdaly a odcházely z domu. Nemusí se přidávat jen do těsta na chleba, ale i do sladkých jídel.

Kvas si občas dělá, co chce, musíte ho opečovávat a především správně krmit. Pak bude kvas spokojený, silný a budete s ním moci péct řadu let, je totiž téměř nesmrtelný.

Jak o kvásek pečovat a co se děje během kvašení? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související