Co se skrývá uvnitř indiánské dešťové hole a k čemu slouží?
Dešťovou hůl poprvé vyrobily indiánské kmeny z jihoamerického Chile. Používala se při rituálech, které měly přivolat déšť. I dnes má ale své využití. Nastražte uši.
Tradičně šlo o dutou hůl vyráběnou z odumřelého kaktusu, zvenčí pestře zdobenou. Uvnitř hole se vytvořily přepážky z bambusu ve tvaru spirály a pak se do ní nasypala semínka nebo drobné kamínky a zalepila se pryskyřicí.
V čem je kozlo tohoto hudebního nástroje? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Jak vzniklo písmo pro nevidomé a slabozraké? Prsty v tom měl jeden voják
Dovedete si představit, na co všechno se hodí písmo, které můžete číst i ve tmě? Kdo vytvořil Braillovo písmo a co ho inspirovalo?
-
Proč v mušli slyšíme šumění moře?
V mušli přivezené od moře to šumí stejně jako na pláži. Jak je to možné? Uchovala si snad mušle vytažená z moře nějakým způsobem jeho šum?