Co všechno patří mezi české korunovační klenoty? Jak těžká je koruna a kolik je na ní perel?

25. říjen 2023

Kde jsou korunovační klenoty uloženy? A které drahé kameny zdobí korunu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Čtěte také

České korunovační klenoty jsou soubor předmětů ze sbírky Svatovítského pokladu. Sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů a udělovaly se vždy při korunovaci. Zároveň vždy byly a jsou symbolem samostatnosti českého národa.

Mezi naše korunovační klenoty patří svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou pod korunu a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Koruna je ze zlata a je zdobena drahými kameny a perlami, na koruně je celkem 19 safírů, 44 spinelů, jeden rubín, 30 smaragdů a 20 perel. Váží skoro dva a půl kilogramu.

České korunovační klenoty ve svatovítské katedrále - královský korunovační plášť

Koruna, žezlo a jablko jsou uloženy v korunní komoře v Chrámu sv. Víta. A je to asi nejvíce nepřístupné místo na Pražském hradě. Dveře i pancéřová skříň na klenoty mají sedm zámků. Klíče jsou rozděleny mezi sedm lidí. Aby se tedy dveře komory otevřely, musí se všichni sejít.

Kdo má klíče od komory s korunovačními klenoty? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

České korunovační klenoty ve svatovítské katedrále

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související