Dokáže dikobraz vystřelovat své ostny na nepřítele, nebo je to pověra?

28. říjen 2021

Kolik ostnů vlastně dikobraz má, mají se před ním nepřátelé na pozoru? A proč je pro archeologa a paleontologa dobré najít dikobrazí noru?

Existuje asi 8 různých druhů dikobrazů, liší se nejen místem, kde žijí, najdeme je na různých místech Evropy, Afriky a Asie, ale také velikostí. Ti nejmenší mohou mít kolem 4 kilogramů a ti největší až 30 kg.

Je pravda, že ostny jsou pro dikobrazy účinnou zbraní, ale vystřelovat je opravdu nedokáže. Při ohrožení se však dikobraz dokáže bleskově otočit, couvnout, poskočit a naježenými ostny do nepřítele narazit, když se do nepřítele ostny zabodnou, dikobraz prudce stáhne kůži a některé ostny se uvolní a zůstanou v nepřítelově ráně.

Proč nory dikobrazů vyhledávají archeologové? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související