Jak často útočí kosatky na lidi? A proč je zvláštní, že mají „babičky“?

17. únor 2022

Kosatka je všestranný predátor. Při lovu je velmi vynalézavá a lovecké zkušenosti předává i svým mladým. Je to také inteligentní a sociální tvor. Poznejte ji blíž. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Jidelníček kosatek se skládá z ryb, želv, ptáků, tuleňů, žraloků a dokonce i některých kytovců. V průměru spořádají kolem 60 kilogramů potravy denně. Při lovu jsou velmi vynalézavé.

Pro člověka však nebezpečné nejsou. Ve volné přírodě nebyl dosud zaznamenán záměrný útok kosatky na člověka. Koupání s nimi ale asi není nic pro slabé nátury a radši vám ho nedoporučujeme.

Kosatky mají hrozivé zuby, ale lidé naštěstí nepatří na jejich jídelníček

Kosatky jsou také velmi sociální zvířata a mají silné rodinné vazby. Zajímavá je u nich úloha babiček. Samičky kosatek jedny z mála zvířat prochází menopauzou, to znamená, že žijí ještě poměrně dlouho poté, co ztratí schopnost rozmnožování. Vědci se domnívají, že je to proto, aby mohly podporovat své potomky a vnoučata a přežil větší počet narozených mláďat.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související