Jak funguje parní stroj a co všechno dřív poháněl?

9. listopad 2023

Které století bylo stoletím páry? Proč byl vynález parního stroje tak důležitý? A na jakém principu parní stroj vlastně funguje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Parní stroj je spalovací motor s vnějším spalováním, který přeměňuje tepelnou energii vodní páry na energii mechanickou. V 19. století byl nejvýznamnějším zdrojem energie. A to nejen v průmyslu, ale i v dopravě. Tomuto století se tak říká století páry.

Jezdilo se hlavně vlaky, které táhla právě parní lokomotiva, ale existovaly i parní automobily, na vodě jezdily parníky a v průmyslových podnicích stroje také poháněla pára.

Jak parní stroj funguje? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související