Jak voní durian? Lahodná pochoutka smrdí i z potu a nesmí se brát do hotelů

8. září 2023

Kde toto ovoce roste? Jak chutná a proč je někde označováno jako král ovoce a jinde je zakázáno ho nosit do hotelu a hromadné dopravy? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Durian je někde vnímán jako král ovoce, v některých zemích je ale také kvůli jeho zápachu zakázáno brát ho do prostředků hromadné dopravy nebo třeba do hotelu. Durian roste v tropickém pásmu jihovýchodní Asie na stromech.

Takhle vypadá plod durianu na stromě

Je typický pro svou velikost, výraznou vůni a tlustou slupku pokrytou trny. Zralý plod durianu silně zapáchá. Někteří to přirovnávají ke kanálu. Člověku, který tuhle pochoutku sní, pak smrdí z úst a je cítit i z potu. Přesto je oblíbenou pochoutkou a to hlavně v Malajsii, Thajsku, Vietnamu a Indonésii. Jeho chuť prý předčí všechna ovoce a připomíná mandle a vanilkový pudink.

Proč je durian zdravý? A jak se jeho zápachu zbavit? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související